DuraPro
DG3200RTV
DuraPro - 32" Class DuraGo Rollable Smart Touch Screen LCD Full HD TV Android GMS Certified (2025)
32"
1080p LCD
- Up to 8 Hour Battery Life The built-in battery gives you the freedom to work or play any time, anywhere.
- Built-in Wheels for Ultimate Flexibility Roll your TV into the kitchen while you cook, to your home office for meetings, or outside on your patio for entertainment during barbecues.
- Intuitive Touch Screen Use your TV like a tablet, controlling the device with the tap of a finger.
- Powered by Android, Equipped With Wi-Fi Welcome to a world of entertainment, news and sports. Navigate seamlessly through streaming channels, apps, and more from the comfort of your entertainment space.
- Enjoy Various Streaming Options Across Multiple Platforms Including YouTube, Prime Video, Netflix, Hulu, Disney+, and more.
- Built-in Camera and Speaker The 8.0MP camera and 10W speaker make for clear video meetings and an exquisite sound experience.
- Carrying Case for Maximum Portability Pack the TV into the protective carrying case in minutes, and bring it from home to office to tailgate.
- Remote Control A sleek remote gives you the option to control your device, even when it’s out of arm’s reach.
Transform your entertainment center with this innovative 32" DuraGo rollable smart touch screen TV. Immerse yourself in crisp, detailed visuals on the stunning LCD display with Full HD, boasting a remarkable 250-nit brightness. Take this TV with you anywhere – from your kitchen to your patio, or on the-go with the included carrying case – this TV is meant to go with you wherever you need it!
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Screen Size | 32" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Android TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 1 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | No VESA wall mount pattern |
| Dimensions (with stand) | W: 28.9" × H: 55.5" × D: 16.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.9" × H: 17.1" × D: 1.8" |
| Weight (with stand) | 33.1 lbs |
| Weight (without stand) | 33.1 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 810111501514 |
| Best Buy SKU | 6587985 |