DuraPro
DRPTV430BC
DuraPro - 43" Class Partial Sun Series LED 4K UHD Impact-Resistant Waterproof Outdoor TV with Mount (2025)
43"
4K LED
- 4K Ultra HD (2160p resolution) Enjoy breathtaking 4K movies and TV shows at 4 times the resolution of Full HD, and upscale your current content to Ultra HD-level picture quality.
- Watch high dynamic range (HDR) content on your TV With an HDR-compatible 4K TV, you can enjoy HDR movies and TV shows, in addition to all your current content
- 500-Nit brightness Enjoy a clearer immersive experience that’s up to 60% brighter than indoor TVs.
- Weatherproof IP54-rated exterior The rugged, weatherproof IP54-rated exterior and tempered glass screen provide extra protection against rain, dust, UV rays, and more.
- Compatible TV wall mount Use the included wall mount to create the perfect streamlined outdoor living space.
- Versatile use This outdoor television is suitable for all types of outdoor living areas, including covered patios and gazebos to decks and balconies.
- Direct Lit Backlight Lights are on the edges and behind the screen for more light uniformity than edge-lit.
Experience crisp, detailed visuals and upgrade your backyard entertainment setup with the 43-inch DuraPro outdoor partial sun UHD LED TV. This TV features a beautiful 4K display with HDR and 500-nit brightness for a clearer immersive experience that’s up to 60% brighter than indoor TVs. Ideal for partially shaded outdoor living areas, such as covered patios and gazebos, the rugged, weatherproof IP54-rated exterior and tempered glass screen provide extra protection against rain, dust, UV rays and more. Includes an IP55 waterproof remote and compatible TV wall mount for the ultimate streamlined living space design.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | No |
| Surround Formats | 3D Sound Plus |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 39.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 39.1" × H: 23.4" × D: 3.3" |
| Weight (without stand) | 51.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 810111501583 |
| Best Buy SKU | 6542198 |