DuraPro
DRPTV550SM
DuraPro - 55" Partial Sun Smart Series 4K UHD webOS Impact-Resistant IP55 Waterproof Smart Outdoor TV with Mount (2025)
55"
4K LED
- 4K Ultra HD (2160p resolution) Experience incredibly detailed and vibrant images with superior contrast, clarity, and color accuracy.
- Watch high dynamic range (HDR) content on your TV With an HDR-compatible 4K TV, you can enjoy HDR movies and TV shows, in addition to all your current content
- Built-in LG webOS TV smart platfrom delivers access to a world of entertainment Stream from Netflix, YouTube, Hulu, and various other streaming channels with ease.
- 800-Nit brightness Enjoy a clearer immersive experience that’s up to 70% brighter than indoor TVs.
- Weatherproof IP55-rated exterior The rugged, weatherproof IP55-rated exterior and tempered glass screen provide extra protection against rain, dust, UV rays, and more.
- FREE compatible TV wall mount Use the included wall mount ($199 value) for a secure installation that creates a streamlined outdoor living space.
- Reliable outdoor connectivity Stream, browse, and stay connected outdoors with advanced WiFi-boosting antennas that deliver stronger, faster, and more reliable signals.
- Versatile use This outdoor television is suitable for all types of outdoor living areas, including covered patios and gazebos to decks and balconies.
Experience crisp, detailed visuals and upgrade your backyard entertainment setup with the 55-inch DuraPro smart outdoor partial sun UHD LED TV. This TV features a beautiful 4K display with HDR and 800-nit brightness for a clearer immersive experience that’s up to 70% brighter than indoor TVs. The DuraPro smart TV is compatible with Wi-Fi and powered by webOS, so you can access news, sports, entertainment and more with ease. Ideal for partially shaded outdoor living areas, such as covered patios and gazebos, the rugged, weatherproof IP55-rated exterior and tempered glass screen provide extra protection against rain, dust, UV rays and more. Includes a waterproof remote bag and compatible TV wall mount for the ultimate streamlined living space design.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | 3D Sound Plus |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 49.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 49.8" × H: 29.3" × D: 3.5" |
| Weight (without stand) | 82.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 810111501576 |
| Best Buy SKU | 6542600 |