Furrion
FDUP55HK1A
Furrion - Aurora 55" Partial-Sun 2 Outdoor Smart 4k LED TV FREE TV COVER Impact-Resistant Screen WiFi-Boosting Antennas 750 Nit
55"
4K LED
- Exclusively at Best Buy Only at Best Buy
- Enhanced Viewing 4K ultra-high-definition for a better viewing experience
- Outdoor-Ready Anti-glare, 750-nit LED screen for a clearer, brighter picture
- Weatherproof IP55-rated, heavy-duty weatherproof housing to protect against the elements
- Screen Protection XtremeShield IK09-rated impact-resistant tempered glass screen for protection
- Streaming-Ready Smart platform powered by webOS Hub allows for streaming your favorite apps, movies, and shows
Bring premium entertainment outdoors with the Furrion Aurora 4K LED outdoor smart TV. Designed to perform in partially-shaded and fully-shaded environments like patios, decks, and sunrooms, this outdoor television is built for life beyond the living room. Its rugged, IP55-rated housing defends against rain, dust, snow, humidity, and bugs, while the XtremeShield IK09-rated tempered glass adds impact protection from the unexpected. With a 750-nit brightness — up to four times that of standard indoor TVs — this outdoor waterproof TV provides a sharp, vibrant picture even in glare-prone areas. HDR10 enhances contrast and depth, and the included weather-resistant remote sleeve is ready for the elements too.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 51.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 51.3" × H: 30.5" × D: 4.9" |
| Weight (without stand) | 91 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 4895257103736 |
| Best Buy SKU | 6618394 |