Furrion
FUDI65SSA
Furrion - Aurora 65" Full-Sun Pro Series 4K UHD LED Outdoor Smart TV - 2500 nits
65"
4K LED
- Weatherproof This outdoor television is specially designed for sunny areas. Rain or shine, enjoy year-round outdoor entertainment with the IP66-rated weatherproof TV that withstands UV rays, rain, snow, dirt, dust, insects and humidity
- Enhanced Viewing The 4K ultra-high-definition picture of this commercial TV with HDR10+ provides vivid colors and deep, rich contrast to create a better viewing experience
- Screen Protection For enhanced protection, the TV is manufactured with an XtremeShield IK09-rated impact-resistant screen
- Strong Signal With the RangeXtend WiFi-boosting external antenna, you can enjoy up to two times enhanced signal strength
- Streaming Ready The Furrion Aurora outdoor TV comes with integrated smart functionality that allows for easy streaming of TV shows and movies – no additional streaming device required
Uniquely designed for outdoor patios and entertaining areas, the Furrion Aurora Full-Sun Pro Series 4K UHD LED outdoor smart TV takes the entertainment outdoors! This outdoor television features a weatherproof TV housing that protects the internal components and delivers IP66-rated protection. The screen delivers a stunningly clear picture at 2,500-nit brightness and features HDR10+ for vivid colors and deep, rich contrast. It also features an XtremeShield IK09-rated impact-resistant screen to protect against impacts and scratches, and is rated to withstand extreme operating temperatures from -24° to 140°F (-31°C to 60°C) and storage humidity of 0% to 90%.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 65" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 58.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 58.3" × H: 33.7" × D: 3.8" |
| Weight (without stand) | 119.5 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 4895257101510 |
| Best Buy SKU | 6593910 |