Hisense
100QD6QF
Hisense - 100" Class QD6 Series Hi-QLED 4K UHD HDR Smart Fire TV (2025)
100"
4K LED
144Hz
Dolby Vision
- Hi-QLED Color Experience a visual treat with Hi-QLED Color. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life, ensuring that every shade, from soft pastels to bold and striking tones, stands out in stunning clarity.
- Native 144Hz Panel with AMD FreeSync Premium Unlock the next level in gaming! The Native 144Hz Panel has a Variable Refresh Rate of 48Hz to 144Hz for a smooth, lag-free playing experience. This feature feels like an extra life, whether your game of choice is action, adventure, role-playing, multi-player or strategy.
- Dolby Vision and Dolby Atmos The fusion of Dolby VisionTM HDR imaging and Dolby Atmos sound transforms your TV into an entertainment powerhouse. These image and sound technologies from the cinema, now brought together for the home, provide amazing realism that you’ll see, hear, and feel like never before.
- AI 4K Upscaler Stream your favorite live sports with striking clarity. AI 4K Upscaler uses machine learning models to enhance low-resolution content to near 4K quality. Watch beloved movies, home videos and TV broadcasts with sharper edges, more detailed textures and improved visual quality.
- AI Smooth Motion with MEMC See all the action clearly, including super-fast breakaways and three-point plays. The AI Smooth Motion is powered by advanced features like MEMC, AI Noise Reduction and a built-in highly responsive panel to create an ultra-crisp, blur-free picture—no matter the speed of movement on the screen.
- Filmmaker Mode Watch classic shows and movies just as the filmmaker intended. Filmmaker Mode shows you the picture as it was originally envisioned, before it was adapted for every audience. This feature automatically adjusts your settings, so you can experience the original aspect ratio, frame rate, color and audio.
- AI Sports Mode AI Sports Mode leaps to the rescue of blurry movements in sports. The tailored mode creates truly stadium-like sports scenes, making every detail of the game crystal-clear. It also enhances sound effects of even the crowd and commentator's voices.
- Seamless Connectivity with 4 x HDMI Connect multiple devices—from game consoles to sound systems—with four HDMI 2.1 ports, delivering high bandwidth, low latency, and smooth 4K 144Hz performance.
- AirPlay 2 & Works with Apple Home With AirPlay 2 and Apple Home compatibility, you can effortlessly stream content from your Apple devices and control your TV as part of your smart home—no extra setup required.
- Multiple Sizes Hisense offers a full range of screen sizes ready to seamlessly fit into your home, no matter your needs.
- Fire TV Get right to the good stuff. Fire TV puts your favorite apps front and center on one main home screen. So you can quickly find shows, movies, and live TV you love without the endless scrolling.
The Hisense QD6 Series gets you in on all the action. Hi-QLED Color displays vivid and authentic color on your screen, making your favorite games, shows and movies feel even more real. Dolby Vision HDR and Dolby Atmos immerse you in a world of dynamic images and all-encompassing sound, so you can see every blade of grass and hear every call of the ref.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 100" class (99.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 800mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 87.8" × H: 51.9" × D: 18.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 87.8" × H: 50.6" × D: 3.7" |
| Weight (with stand) | 125.7 lbs |
| Weight (without stand) | 120.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143022857 |
| Best Buy SKU | 6621206 |