Hisense
32A47HNR
Hisense - 32" Class A4 Series HD 720P LED Smart Roku TV (2025)
32"
HD LED
- Direct LED Backlight Hisense TVs backed by a Direct LED boast a tight grid of individual LEDs that cover the entire back panel. These LEDs allow for precise control of brightness and contrast, resulting in crisp, vivid colors, and deep, hypnotizing blacks from edge to edge.
- HD Resolution When a 720p High-Definition LCD screen meets a Full Array LED backlight, it creates an even sharper, brighter picture.
- Dolby Audio Dial up the impact of your entertainment with the enhanced sound of Dolby Audio. It delivers crystal clarity, easy-to-hear dialogue, great detail and realistic surround sound to make what you?re watching even better.
- Natural Color Enhancer Ever noticed how lifeless nature looks on TV? With Natural Color Enhancer, witness grass at the greenest and wildflowers in the vibrant bloom. Experience nature on screen as in real life.
- Slim Bezel Design Take advantage of a more viewable screen area and our slim, gorgeous bezel design.
- Simple Remote Make changing the channels a breeze. The no-nonsense remote gives you one-touch access to all the top streaming channels
- Roku TV Hisense Roku TV makes it easy to watch what you love with built-in streaming. Enjoy endless free, live and trending TV with a wide range of popular apps and new features added automatically. Available in lots of sizes, there's a Hisense Roku TV for everyone and every room.
- Google Assistant & Alexa Compatible Gain access to all the latest programming and control your TV with the Google Assistant or Alexa that you already own. With the touch of your remote, Roku mobile app or sound of your own voice, turn on and off your TV, change the channels and more.
Claim your spot on the sofa! The A4 Series Roku TV from Hisense is designed for every binge watcher. With a HD high-definition picture, surround Dolby Audio, and an easy-to-use remote, there are so many reasons to love this model.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class (31.5" actual) |
| Resolution | HD (HD (720p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 28.6" × H: 18.6" × D: 6.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.6" × H: 16.9" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 8.4 lbs |
| Weight (without stand) | 8.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143024943 |
| Best Buy SKU | 6644037 |