Hisense
32S5QF
Hisense - 32" Class S5 Hi-QLED Deco Series Full HD 1080P LED Smart Fire TV (2025)
32"
1080p LED
- Versatile Fit Designed to elevate your home décor, the Morandi white TV blends effortlessly into bedrooms, dining rooms, or any cozy corner with its gentle presence — all without compromising on style.
- Hi-QLED Color Experience a visual treat with Hi-QLED Color. Every frame is rich, vibrant, and true to life — ensuring that every shade, from the most delicate to the most dazzling, stands out beautifully.
- Art-Inspired Design Unlike conventional black TVs, this model features a Morandi white finish with smooth, flowing curves that bring an artistic touch to your space. Every detail is thoughtfully crafted to achieve the perfect balance between style and practicality.
- Fluid Central Stand The uniquely sculpted central stand flows seamlessly into the TV body, forming a sleek silhouette that looks more like décor than a device. Designed to save space, it gives you the flexibility to refresh or elevate your entertainment area with ease.
- DTS Virtual:X Dial up the impact of your entertainment with the enhanced sound of DTS Virtual:X. It delivers crystal clarity, easy-to-hear dialogue, great detail and realistic surround sound to make what you’re watching even better.
- FHD Resolution When a 1080p High-Definition LCD screen meets a Full Array LED backlight, it creates an even sharper, brighter picture, delivering crisp, clear content.
- Direct LED Backlight Hisense TVs backed by a Direct LED boast a tight grid of individual LEDs that cover the entire back panel. These LEDs allow for precise control of brightness and contrast, resulting in crisp, vivid colors, and deep, hypnotizing blacks from edge to edge.
- High Contrast (HDR) Embrace Hisense's High Contrast, where deep blacks and luminous whites converge, silhouettes and highlights emerge with clarity. Every scene is captured with its intended intensity.That means ink-black blacks, not muddled tones and brighter, more vibrant colors with HDR 10 and HLG.
- Noise Reduction Fed up with grainy videos disrupting your entertainment? Hisense's Noise Reduction scans and filters every frame, bringing exceptional clarity to both high-speed action and low-light scenes. Enjoy every detail.
- AirPlay 2 & Works with Apple Home With AirPlay 2 and Apple Home compatibility, you can effortlessly stream content from your Apple devices and control your TV as part of your smart home—no extra setup required.
- FHD Resolution When a 1080p high-definition LCD screen meets a full array LED backlight, it creates an even sharper, brighter picture, delivering crisp, clear content.
“A thing of beauty is a joy forever.” DécoTV combines our constant quest for home aesthetics with vivid Hi-QLED Color, immersive DTS Virtual:X sound, and effortless streaming through Fire TV with Alexa voice control. Compact and beautifully built, it’s the perfect blend of style, performance, and convenience for any room. Pause, enjoy, and surround your days with beauty.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class (31.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | No VESA wall mount pattern |
| Dimensions (with stand) | W: 29.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 29.1" × H: 18.3" × D: 6.8" |
| Weight (without stand) | 11.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143023151 |
| Best Buy SKU | 6665259 |