Hisense
40A4NF
Hisense - 40" Class A4 Series LED Full HD 1080P Smart Fire TV (2025)
40"
1080p LED
- Full HD Resolution (1080p) When a 1080p High-Definition LCD screen meets a Full Array LED backlight, it creates an even sharper, brighter picture, delivering crisp, clear content.
- Press and Ask Alexa Use the Alexa Voice Remote to find your favorite shows and movies in a snap—no endless scrolling needed. Launch apps, change channels, control your smart home, and more.
- Fire TV Built-In Get right to the good stuff. Fire TV puts your favorite apps front and center on one main home screen. So you can quickly find shows, movies, and live TV you love without the endless scrolling.
- DTS Virtual:X Surround Sound Dial up the impact of your entertainment with the enhanced sound of DTS Virtual:X . It delivers crystal clarity, easy-to-hear dialogue, great detail and realistic surround sound to make what you’re watching even better.
- Bluetooth Connectivity Bluetooth allows you to wirelessly connect audio devices like speakers and headphones to your TV, so you can hear room filling sound or listen privately for late night viewing.
- Slim Bezel Design Take advantage of a more viewable screen area and our slim gorgeous bezel design.
Get in the game! The A4NF Series smart TV from Hisense is designed for every sports fan and binge watcher. It comes with built-in Wi-Fi and Fire TV for easy and fast searching. With a Full HD 1080p high-definition picture, DTS:X surround sound and a voice remote with Alexa built-in, there are so many reasons to love this model.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.4" × H: 22" × D: 7.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.4" × H: 20.1" × D: 3.1" |
| Weight (with stand) | 10.6 lbs |
| Weight (without stand) | 10.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143023113 |
| Best Buy SKU | 6623753 |