Hisense
40QD4QF
Hisense - 40" Class QD4 Series Hi-QLED Full HD 1080P Smart Fire TV (2025)
40"
1080p LED
- Hi-QLED Color Experience a visual treat with Hi-QLED Color. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life, ensuring that every shade, from soft pastels to bold and striking tones, stands out in stunning clarity.
- Full HD Resolution (1080p) When a 1080p high-definition LCD screen meets a full array LED backlight, it creates an even sharper, brighter picture, delivering crisp, clear content.
- Press And Ask Alexa Use the Alexa Voice Remote to find your favorite shows and movies in a snap—no endless scrolling needed. Launch apps, change channels, control your smart home, and more.
- Fire TV Built-In Get right to the good stuff. Fire TV puts your favorite apps front and center on one main home screen. So you can quickly find shows, movies, and live TV you love without the endless scrolling.
- DTS Virtual:X Surround Sound Dial up the impact of your entertainment with the enhanced sound of DTS Virtual:X. It delivers crystal clarity, easy-to-hear dialogue, great detail and realistic surround sound to make what you’re watching even better.
- Bluetooth Connectivity Bluetooth allows you to wirelessly connect audio devices like speakers and headphones to your TV, so you can hear room-filling sound or listen privately for late night viewing.
Step into a new world of color and clarity with the Hisense QD4 Series—a great Hi-QLED TV built for fans who demand more from their screen. With vivid Hi-QLED Color, every scene bursts to life in stunning detail, delivering a richer, more dynamic viewing experience whether you're watching live sports or your favorite series. The QD4 Series features built-in Wi-Fi and Fire TV for smooth, intuitive streaming, a Full HD 1080p display for crisp visuals, DTS:X surround sound for immersive audio, and a voice remote with Alexa for easy control. It’s more than a TV—it’s your front-row seat to everything you love.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.4" × H: 22" × D: 7.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.4" × H: 20.1" × D: 3.1" |
| Weight (with stand) | 10.6 lbs |
| Weight (without stand) | 10.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143023144 |
| Best Buy SKU | 6635804 |