Hisense
55U8N
Hisense - 55" Class U8 Series Mini-LED 4K UHD QLED Smart Google TV (2024)
55"
4K LED
144Hz
Dolby Vision
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.5" × H: 30.5" × D: 12.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.5" × H: 28.2" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 41.9 lbs |
| Weight (without stand) | 41.2 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 888143018539 |
| Best Buy SKU | 6577013 |