Hisense
75A7N
Hisense - 75" Class A7 Series LED 4K UHD WCG Smart Google TV (2024)
75"
4K LED
Dolby Vision
- Wide Color Gamut Dive into a world of dazzling color. Special phosphor technology expands the range and depth of each hue that you’re able to perceive, bringing you truer and more intense shades than you've ever seen before. Absolutely brilliant!
- 4k AI Upscaler Bring what’s on screen into crystal-clear focus. Our 4k AI Upscaler transforms beloved classics, home movies, broadcast TV, and even streaming content into striking 4K quality. It’s amazing what can happen when every pixel works even harder
- DTS Virtual:X Get lost in the scene. DTS Virtual:X uses digital sound processing to take you beyond your living room. This feature simulates omnidirectional sound with “rear” and “height” channels and no need for extra speakers. Let sound envelop you entirely from above, below and all sides
- Google TV The entertainment you love. With a little help from Google. Google TV brings together movies, shows, live TV and more from across apps and subscriptions and organizes them just for the user. And helps the user discover new things to watch with recommendations based on their interests.
- Game Mode Plus Game on! Game Mode Plus is a winning combination of technology that gets your name on the leaderboard. Stress less and play more with a Variable Refresh Rate and Auto Low Latency Mode
- Voice Remote Talk back to your TV. Voice Control puts you in charge of your own viewing experience. Switch shows, adjust the volume or explore new content, all at the sound of your own voice
Get ready to be entertained! The A7 smart display from Hisense delivers a brilliant and detailed picture right to your screen. Expand and intensify how you experience every color under the sun thanks to Wide Color Gamut technology with advanced phosphors. Bring the sights and sounds of the cinema directly into your living room with Dolby Vision HDR and DTS: X technology. And level up your gaming with the super-fast refresh times of Game Mode 4k 60Hz and Auto Low Latency Mode
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66" × H: 41.1" × D: 41.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 66" × H: 37.8" × D: 3.4" |
| Weight (with stand) | 50.9 lbs |
| Weight (without stand) | 50.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 888143018348 |
| Best Buy SKU | 6577000 |