Insignia™
NS-40F401NA26
Insignia™ - 40" Class F40 Series LED Full HD (1080p) Smart Fire TV
40"
1080p LED
- Full HD (1080p) resolution View your favorite movies, shows and games in full high definition.
- Alexa voice control The Alexa Voice Remote lets you easily control your entertainment, search across apps, switch inputs, and more using just your voice. Press and hold the voice button and ask Alexa to easily find, launch, and control content, and even switch to cable.
- All-in-one Get right to your good stuff. With Fire TV, you can enjoy a world of entertainment from apps like Prime Video, Netflix, Disney+, Hulu, and HBO Max. Plus, stream for free with Fire TV Channels, Pluto TV, Tubi, and more. Access over 1.8 million movies and TV episodes. Subscriptions may be required. Feature and content availability may vary.
- Smart Home Your smart home hub. Pair Fire TV with compatible smart home devices to see live camera feeds, use AirPlay, control your lighting and thermostat, and more.
- Free Content Stream for free. Access over 1 million free movies and TV episodes from popular ad-supported streaming apps like Fire TV Channels, Tubi, and Pluto TV. Subscriptions may be required. Feature and content availability may vary.
- Versatile connections Connect your home theater components such as a Blu-ray player, game console, speakers, cable/antenna and more. TV connections include 2 HDMI ports, composite (AV) jacks, digital optical output, USB port, headphone jack, coaxial jack and Wi-Fi technology.
- DTS Virtual-X Sound An immersive sound format creates a three-dimensional sound experience with your TV’s speakers.
- Direct Lit Direct lighting LED panel improves picture quality with a uniformly bright screen that has more color accuracy and improved contrast.
- Parental controls Manage your children’s viewing by blocking content based on program ratings or entire channels. Once the kids are in bed, access whatever you want with a simple PIN.
- Wall mountable Compatible with VESA pattern 200 × 200 for simple and safe wall mounting.
- Sustainably Focused The outer package for this product has been manufactured with sustainably sourced paper, certified by the Forest Stewardship Council (FSC®). FSC certification ensures that packaging comes from responsibly managed forests to help protect the planet—today and tomorrow.
- Brought to you by Best Buy Insignia brings you affordable, dependable products with all the features you need.
- *Web-based services and content require high-speed Internet service. Some services may require a subscription.
Access live over-the-air channels and streaming with this 40-inch TV—and control it all with your voice. Ask Alexa to launch apps, search for titles and more. A full HD experience in 1080p provides crystal clear images. Plus, DTS Virtual-X speaker technology delivers life-like sound from your TV. You won’t miss a second with the Insignia 40” Class F40 Series LED Full HD Smart Fire TV.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.2" × H: 21.7" × D: 8.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.2" × H: 20" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 10.1 lbs |
| Weight (without stand) | 9.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603311826 |
| Best Buy SKU | 6614066 |