LG
24LQ520S-PU
LG - 24” Class LED HD Smart TV with webOS (2022)
24"
HD LED
- 24” HD (1366 x 768) Display Connect your laptop, media player, or gaming console to a display that’s smart enough that it can be used as a TV and monitor.
- Wide Viewing Angle This LG TV monitor delivers vibrant colors at wide vertical and horizontal viewing angles for a vivid picture while watching seated or standing.
- Cinema Mode Cinema Mode is a preset picture setting option that displays optimal levels of contrast, picture sharpness, and color ideal for watching in darker rooms.
- webOS Smart TV The Smart Way to Access Content. Customize your viewing experience with separate accounts and personalized recommendations for every member of your family
One 24" HD display to rule them all! Connect your laptop, media player, or gaming console to a display that’s smart enough that it can be used as a TV and monitor.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 24" class (23.6" actual) |
| Resolution | HD (HD (720p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions (with stand) | W: 22.2" × H: 14.4" × D: 5.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 22.2" × H: 13.4" × D: 5" |
| Weight (with stand) | 7.3 lbs |
| Weight (without stand) | 7.2 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 195174037317 |
| Best Buy SKU | 6506779 |