LG
27LQ600S-WU
LG - 27" Class LED Full HD Smart webOS TV with Countertop Design (2022)
27"
1080p LED
- Smart TV & Monitor Versatility Both a Smart TV and computer monitor designed to feel right at home, virtually anywhere in the home.
- A Stunning Display 27" Full HD (1920 X 1080) IPS display lets you enjoy great picture quality with vivid color, contrast, and sharpness.
- Clear Pictures at Wide Angles IPS technology delivers wide vertical and horizontal viewing angles for a vivid picture while watching seated or standing.
- Versatility with Smart, Simple Design The TV Monitor is designed to be versatile. The display looks right at home virtually anywhere in the home like on a kitchen countertop, as part of a WFH setup or even a dorm room desktop.
- The Smart Way to Access Content¹ The webOS-enabled TV Monitor helps you explore your favorite content with a simple connection to your Wi-Fi. With webOS, customize the viewing experience with separate accounts and personalized recommendations for every member of your family.
- Smart Wireless Connection² Share content from your smart device to the TV Monitor by AirPlay (for Apple devices) or Scree Share (Android devices). Also, you can connect Bluetooth-enabled speakers to the TV Monitor.
- ¹Internet connection and subscriptions to streaming services are required
- ²Your Apple device must be connected to the same Wi-Fi network as your TV Monitor.
The LG 27LQ600S Smart TV Monitor feels right at home, anywhere in the home. With a thoughtful design which includes a wide display base, this Smart TV monitor can go nearly wherever it’s needed. Place the screen on virtually any counter or desk top and enjoy your favorite streaming content via LG’s webOS smart TV platform, or use as a computer monitor to just as easily immerse yourself in your work. The large, 27” Full HD IPS screen is a great size for placement in the kitchen, a second bedroom or even a dorm room.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 27" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions (with stand) | W: 24.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 24.1" × H: 15.7" × D: 3.6" |
| Weight (without stand) | 12.6 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 195174033722 |
| Best Buy SKU | 6506776 |