LG
27LQ625S-PU
LG - 27" Class LED Full HD Smart TV with webOS (2022)
27"
1080p LED
- 27” FHD (1920 x 1080) IPS Display From sharp imagery to spot-on color, watch your brightest ideas come to life in Full High Res Definition on a 27 inch webOS enabled screen.
- Wide Viewing Angle This LG TV monitor delivers vibrant colors at wide vertical and horizontal viewing angles for a vivid picture while watching seated or standing.
- webOS Smart TV The Smart Way to Access Content. Customize your viewing experience with separate accounts and personalized recommendations for every member of your family
From sharp imagery to spot-on color, watch your brightest ideas come to life in Full High Res Definition on a 27 inch webOS enabled screen.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 27" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions (with stand) | W: 24.1" × H: 15.5" × D: 5.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 24.1" × H: 14.5" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 7.8 lbs |
| Weight (without stand) | 7.7 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 195174033685 |
| Best Buy SKU | 6506780 |