LG
32LR655BPUA
LG - 32" Class LR65 Series LED HD webOS TV (2024)
32"
HD LED
- High Definition TV Enjoy movies and TV shows upscaled to HD for a sharper image and more lifelike details¹.
- α5 AI Processor Gen6 Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail. Its all comes together for a thrilling watching experience.
- webOS 23 Less searching, more streaming, thanks to the next generation of AI technology. Enjoy your favorite content including fitness, sports, entertainment and more. With Quick Cards, group your favorite apps into categories².
- LG Channels Get instant access to over 300 free channels,³ including movies, breaking news, sports, comedy and more. Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.
- Game Optimizer Quickly customize your gaming experience in one location with the LG Game Optimizer.
Bring home a fabulous watching experience. Enjoy high definition resolution and swift easy browsing to lots of content including 300+ free LG channels you can't get anywhere else.*
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class |
| Resolution | HD (HD (720p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 29" × H: 18.3" × D: 7.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 29" × H: 17.2" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 10.4 lbs |
| Weight (without stand) | 10.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174081051 |
| Best Buy SKU | 6578177 |