LG
43QNED75BUA
LG - 43" Class 75B Series QNED AI Mini LED 4K Smart webOS TV (2026)
43"
4K LED
- Dynamic QNED Color LG's Dynamic QNED Color and next-gen AI provide vivid color on your screen for a immersive visual experience.
- Mini LED Technology See your screen come alive with Mini LED technology—where tiny lights work together to deliver breathtaking brightness, deeper contrast, and razor-sharp detail. Whether you're watching in a bright room or a dark one, Mini LED ensures every scene looks exactly as it should: vivid, balanced, and incredibly lifelike.
- α7 AI Processor 4K Gen3 Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail. It all comes together for a thrilling watching experience powered by the α7 AI Processor 4K Gen9.
- HDR10 Pro HDR10 Pro dynamically adjusts brightness, revealing crisp details and vivid color in both bright and dark scenes for a stunning, lifelike picture.³
- FILMMAKER MODE Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director’s original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology.
- webOS No matter which TV you choose, your LG TV makes it easier than ever to find what you need and more. Browse all your favorite streaming apps and let LG Channels connect you to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand).⁴
- LG Channels Get instant access to over 400 free channelss and 10,000+ movies & shows (on-demand).* Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.⁵
- Next-level gaming LG TVs have AMD FreeSync Premium and ALLM to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud,⁶ the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
- LG Gallery + Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.* Plus turn your ideas into art with Generative AI.⁷
- Your ultimate Sports Hub Dynamic Sports is an exclusive sports experience built into LG’s webOS Smart TVs. It’s designed for fans who don’t want to miss a single play, score, or highlight. By combining live streaming, team tracking, and instant notifications, it makes your TV feel like a personal sports assistant.
- LG Shield - Your Digital Guardian The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates.
LG QNED AI 4K TV's deliver vibrant colorful images for an immersive viewing experience. HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience and elevated picture quality by enhancing each color on your screen for a "wow" effect. You'll enjoy outstanding picture powered by the Alpha 7 AI Processor Gen3, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality. You'll also experience less searching and more streaming, thanks to LG’s award-winning Smart TV platform: webOS.¹ For gamers, you can quickly customize your gaming experience in one location with the LG Game Optimizer. And, with GeForce NOW & Xbox Cloud Gaming included, you can quickly stream and get int your favorite apps.²
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (43.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 37.8" × H: 24.3" × D: 7.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 37.8" × H: 22.2" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 14.3 lbs |
| Weight (without stand) | 14.1 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174140666 |
| Best Buy SKU | 6673107 |