LG
55NU850BPUA
LG - 55” Class NU85 Series LED Nano 4K UHD Smart webOS TV (2026)
55"
4K LED
- Nano Detail Enhancer Powered by LG’s advanced α7 AI Processor 4K Gen9, Nano Detail Enhancer brings extraordinary clarity to everything you watch. By intelligently analyzing each scene, it fine-tunes textures, sharpens edges, and enhances contrast—so even the smallest details stand out with lifelike precision.
- 4K Super Upscaling 4K AI Super Upscaling Powered by Alpha 7 Processor upscales³ lower resolution content into stunning near-4K clarity
- HDR10 Pro HDR10 Pro dynamically adjusts brightness, revealing crisp details and vivid color in both bright and dark scenes for a stunning, lifelike picture.⁴
- FILMMAKER MODE Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director’s original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology.
- webOS Search less and stream more with LG’s Award-winning Smart TV platform - which delivers a smarter more personalized experience. Browse all your favorite streaming apps and let LG Channels connect you to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand). Plus LG Shield helps provide protection against malware, viruses & other threats.⁵
- LG Channels Get instant access to over 400 free channelss and 10,000+ movies & shows (on-demand).⁶ Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.
- Next-level gaming LG TVs have AMD FreeSync Premium and ALLM to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud,⁷ the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
- LG Gallery + Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.⁸ Plus turn your ideas into art with Generative AI.
- LG Shield - Your Digital Guardian The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates.
Bring home 4K resolution in an impressive range of screen sizes with LG UHD TVs. Enjoy swift, easy browsing and tons of personalized recommendations including over 4000 free LG channels.¹ Spend less time searching and more time streaming with LG webOS 26. Focus on the screen with a slim and simple-to-mount design for a stylish view no matter where you hang it. For gamers, you can quickly customize your gaming experience in one location with the LG Game Optimizer. And, with GeForce NOW & Xbox Cloud Gaming included, you can automatically stream and get in the game.²
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (55.3" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.3" × H: 30.6" × D: 9.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.3" × H: 28.1" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 21.2 lbs |
| Weight (without stand) | 20.9 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174137956 |
| Best Buy SKU | 6673097 |