LG
55QNED82AUA
LG - 55" Class 82A Series QNED AI 4K UHD Smart webOS TV (2025)
55"
4K LED
- Dynamic QNED Color LG's Dynamic QNED color with 100% color volume¹ and next-gen AI provides vivid color on your screen for a captivating visual experience.
- Alpha 7 AI Processor Gen8 Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail with 4K upscaling² and Dynamic Tone Mapping.
- HDR10 Pro HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience.
- Filmmaker Mode Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director’s original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience.
- Powerful Gameplay Experience real-time action with virtually no tearing from FreeSync, VRR, GeForce NOW and Xbox Cloud Gaming.³
- AI WebOS, LG Channels, WebOS Re:New & New Magic Remote LG’s award-winning smart TV platform powered by webOS. Get access to apps & view over 300 free LG Channels. Plus get up to 5 years of software updates with webOS Re:New.⁸
- Personalized Picture & Sound Wizard Personalized Picture & Sound Wizard uses AI technology to analyze your favorite images and sound clips to create a personalized picture and audio experiences tailored for you.
- Personalized Search & Recommendations Leveraging AI, LG makes it easier for you to find what you want to watch.
- TV Mirroring Apple AirPlay 2 and Google Cast allows you to display the content from your smartphone, tablet, or computer directly onto your TV screen.
- Smart Home Control your TV and connected devices with ThinQ, Google Assistant, Amazon Alexa, Matter and Apple HomeKit.
- Perfect Fit With LG Sound Bar Exceptional QNED picture meets next-level audio with WOW Orchestra - for synchronized audio between your LG TV and LG soundbar.⁹
LG QNED AI 4K TV's deliver vibrant colorful images for an immersive viewing experience. LG QNED AI 4K TV's deliver vibrant colorful images for an immersive viewing experience. HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience and elevated picture quality by enhancing each color on your screen for a "wow" effect. You'll enjoy outstanding picture powered by the Alpha 7 AI Processor Gen8, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality. You'll also experience less searching and more streaming, thanks to LG’s award-winning Smart TV platform: webOS. With Quick Cards, group your favorite apps into categories and use the Magic Remote to easily find what you're looking for—like instant access to over 350 free channels with LG Channels.* Every moment will be enhanced with virtual 5.1 surround sound for an immersive home theater experience. And transport yourself to the center of superhero-sized action and galaxies far, far away with FILMMAKER MODE™ that allows you to see films just as the directors’ intended. For gamers, you'll experience real-time action with virtually no tearing from FreeSync™, VRR and GeForce NOW for cloud gaming.** Plus, the LG Game Optimizer, Game Dashboard and two HDMI 2.1 ports get you (and keep you) in the action.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 55" class (55.2" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.7" × H: 30.9" × D: 10.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.7" × H: 28.2" × D: 2" |
| Weight (with stand) | 35.5 lbs |
| Weight (without stand) | 34.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174104910 |
| Best Buy SKU | 6621799 |