LG
65QNED91AUA
LG - 65" Class 91A Series QNED evo AI Mini LED 4K UHD Smart webOS TV (2025)
65"
4K LED
120Hz
Dolby Vision
- Dynamic QNED Color LG's Dynamic QNED Color and next-gen AI provide vivid color on your screen for a immersive visual experience.
- Mini LED See your screen come alive with Mini LED technology—where tiny lights work together to deliver breathtaking brightness, deeper contrast, and razor-sharp detail. Whether you're watching in a bright room or a dark one, Mini LED ensures every scene looks exactly as it should: vivid, balanced, and incredibly lifelike.
- α8 AI Processor Gen2 Enjoy outstanding picture, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality to your personal preferences.
- FILMMAKER MODE Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director’s original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience FILMMAKER MODE™ with Ambient Light Technology.
- webOS No matter which TV you choose, your LG TV makes it easier than ever to find what you need and more. Browse all your favorite streaming apps and let LG Channels connect you to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand).
- LG Channels Get instant access to over 400 free channelss and 10,000+ movies & shows (on-demand).* Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.*
LG’s Mini LED TV with Dynamic QNED Color offers an enhanced TV viewing experience with incredible color reproduction and a multi award winning Smart TV platform.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (65.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 35.3" × D: 13.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.7" × D: 2.3" |
| Weight (with stand) | 42.3 lbs |
| Weight (without stand) | 38.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174116630 |
| Best Buy SKU | 6673126 |