LG
65UT7000PUA
LG - 65” Class UT70 Series LED 4K UHD Smart webOS TV (2024)
65"
4K LED
- 4K Uhd Tv Everything you need to bring your favorite content to life with the power of 4K and the extras you crave.
- Α5 Ai Processor Gen7 Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail. It all comes together for a thrilling watching experience powered by the α5 AI Processor Gen 7.
- Filmmaker Mode Enjoy movies and TV shows upscaled to 4K for a sharper image and more lifelike details.² See it as the director intended with FILMMAKER MODE. HDR10 Pro allows you to enjoy the latest HDR content with extended contrast for visuals that pop off the screen.
- Powerful Gameplay Quickly customize your gaming experience in one location with the LG Game Optimizer. And, with GeForce NOW included, you can automatically stream and get in the game.³
- Ai Sound 5.1 The α5 AI Processor Gen7 lets you feel the action all around you as it automatically up-mixes 2-channel audio into virtual 5.1 channel sound for an immersive audio experience.
- Webos & Lg Channels With webOS & LG Channels, browse your favorite streaming apps & view 300+ free channels. Enjoy up to 5 years of software updates with webOS Re:New.⁴
Bring home 4K resolution in an impressive range of screen sizes with LG UHD TVs. Enjoy swift, easy browsing and tons of personalized recommendations including 300+ free LG channels you can't get anywhere else.¹
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (65.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.2" × H: 35.5" × D: 10.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.2" × H: 33" × D: 2.3" |
| Weight (with stand) | 50.3 lbs |
| Weight (without stand) | 49.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174092408 |
| Best Buy SKU | 6593578 |