LG
75QNED92AUA
LG - 75" Class 92A Series QNED evo AI MiniLED 4K UHD Smart webOS TV (2025)
75"
4K LED
120Hz
Dolby Vision
- Dynamic QNED Color Pro Dynamic QNED Color Pro and 100% Color Volume¹ provide a truly immersive and captivating visual experience.
- MiniLED Backlighting with Precision Dimming Pro MiniLED Backlighting with Precision Dimming Pro improves contrast with more precise lighting control.
- Alpha 8 AI Processor Gen2 Alpha 8 AI Processor Gen2 detects what you're watching and automatically improves the picture and sound quality.
- Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10 Pro & FILMMAKER MODE Enjoy movie magic from home with Dolby Vision, Dolby Atmos² & FILMMAKER MODE.
- AI webOS, LG Channels, webOS & Re:New LG’s award winning smart TV platform powered by webOS. Get access to apps & view over 300 free LG Channels. Plus get up to 5 years of software updates with webOS Re:New.³
- Personalized picture & sound wizard Personalized picture & sound wizard uses AI technology to analyze your favorite images and sound clips to create a personalized picture and audio experiences tailored for you.
Elevate your home entertainment with the LG QNED evo AI TV, MiniLED Backlighting: Achieve deeper blacks and brighter highlights with precise control over individual LED zones, every color is redefined for a new experience. This TV combines cutting-edge features with stunning visuals to deliver an unparalleled LED viewing experience.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (75.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.6" × H: 40.5" × D: 15.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.6" × H: 37.6" × D: 2.3" |
| Weight (with stand) | 58 lbs |
| Weight (without stand) | 57.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174113639 |
| Best Buy SKU | 6621812 |