LG
75UR340C9UD
LG - 75" LED-backlit LCD TV - 4K
75"
1080p LED
120Hz
- Video Signal Standard: 4K UHDTV Viewable Screen Size: 75"
- Backlight Technology: LED Aspect Ratio: 16:9
- Standard Refresh Rate: 60 Hz
- Maximum Resolution: 3840 x 2160
With the ultra HD resolution, the UR340C series makes the color and details vivid and realistic. The 4K Upscaler automatically upgrades FHD content to UHD quality through the upscaling process. Moreover, the UR340C series can deliver more intense colors and deep black by supporting HDR10.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Smart TV | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.1" × H: 40.4" × D: 14.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.1" × H: 38" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 70.8 lbs |
| Weight (without stand) | 69.2 lbs |
| Model Year | 2021 |
| UPC | 195174023761 |
| Best Buy SKU | 6489025 |