LG
86QNED82AUA
LG - 86" Class 82A Series QNED AI 4K UHD Smart webOS TV (2025)
86"
4K LED
- Dynamic QNED Color LG's Dynamic QNED color with 100% color volume¹ and next-gen AI provides vivid color on your screen for a captivating visual experience.
- Dimming Pro Dimming Pro improves contrast with more precise lighting control.
- Alpha 7 AI Processor Gen8 Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail with 4K upscaling² and Dynamic Tone Mapping.
- HDR10 Pro HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience.
- Filmmaker Mode Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director’s original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience.
- Powerful Gameplay Experience real-time action with virtually no tearing from FreeSync, VRR, GeForce NOW and Xbox Cloud Gaming.³
- AI WebOS, LG Channels, WebOS Re:New & New Magic Remote LG’s award-winning smart TV platform powered by webOS. Get access to apps & view over 300 free LG Channels. Plus get up to 5 years of software updates with webOS Re:New.⁸
- Personalized Picture & Sound Wizard Personalized Picture & Sound Wizard uses AI technology to analyze your favorite images and sound clips to create a personalized picture and audio experiences tailored for you.
- Personalized Search & Recommendations Leveraging AI, LG makes it easier for you to find what you want to watch.
- TV Mirroring Apple AirPlay 2 and Google Cast allows you to display the content from your smartphone, tablet, or computer directly onto your TV screen.
- Smart Home Control your TV and connected devices with ThinQ, Google Assistant, Amazon Alexa, Matter and Apple HomeKit.
- Perfect Fit With LG Sound Bar Exceptional QNED picture meets next-level audio with WOW Orchestra - for synchronized audio between your LG TV and LG soundbar.⁹
LG QNED AI 4K TV's wide color gamut technology, colorful images provides a vivid immersive experience. Dimming Pro dynamically adjusts the back lights to maintain deep black levels, allowing you to be fully immersed in your content.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 86" class (86.4" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 75.9" × H: 46.2" × D: 14.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 75.9" × H: 43.6" × D: 2" |
| Weight (with stand) | 102.5 lbs |
| Weight (without stand) | 100.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174105832 |
| Best Buy SKU | 6621679 |