LG
86UQ7590PUD
LG - 86” Class UQ75 Series LED 4K UHD Smart webOS TV (2022)
86"
4K LED
120Hz
- a5 Gen 5 AI Processor Enhance your picture and sound with AI from the a5 Gen 5 AI Processor 4K.
- webOS 22 Customize your viewing experience with separate accounts and personalized recommendations for every member of your family.
- Ultimate Streaming Find your faves fast with built-in access to Netflix, Prime Video, the Apple TV app, Disney+, HBO Max² and instant access to over 300+ free LG Channels¹ with everything from comedy to movies to sports
- LG Channels Discover something new or find your faves with free access to programming on over 300+ LG Channels¹
- Game Optimizer & Dashboard Make it the best gaming experience by quickly adjusting all your game settings in one location.
- ¹Number of LG Channels subject to change.
- ²Internet connection and subscriptions to streaming services are required.
- Amazon, Prime Video and all related logos are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates. Amazon Prime membership and/or Prime Video fees apply. See primevideo.com/terms for details.
- HBO Max 2022 Warner Media, LLC. All Rights Reserved. HBO Max is used under license.
Dive into a world of free content, thanks to over 300+ free LG Channels¹ and personalized recommendations for everyone you share the remote with.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 86" class (85.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 75.9" × H: 45.9" × D: 14.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 75.9" × H: 43.5" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 100.5 lbs |
| Weight (without stand) | 99.6 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 195174052006 |
| Best Buy SKU | 6524315 |