LG
86UT7590PUA
LG - 86” Class UT75 Series LED 4K UHD Smart webOS TV (2024)
86"
4K LED
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 86" class (86.4" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 75.9" × H: 45.8" × D: 14.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 75.9" × H: 43.5" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 101.2 lbs |
| Weight (without stand) | 99.6 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174081969 |
| Best Buy SKU | 6578185 |