LG
98UT9000PUA
LG - 98” Class UT90 Series LED 4K UHD Smart webOS TV (2024)
98"
4K LED
120Hz
- 4K UHD TV Everything you need to bring your favorite content to life with the power of 4K and the extras you crave.
- α8 AI Processor 4K Get wrapped up in the experience. Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail. It all comes together for a thrilling watching experience powered by the α8 AI Processor 4K.
- Filmmaker Mode Enjoy movies and TV shows upscaled to 4K for a sharper image and more lifelike details¹. See it as the director intended with filmmaker mode. HDR10 Pro allows you to enjoy the latest HDR content with extended contrast for visuals that pop off the screen.
- Powerful Gameplay Quickly customize your gaming experience in one location with the LG Game Optimizer. And, with GeForce NOW included, you can automatically stream and get in the game*.
- webOS & LG Channels With webOS & LG Channels, browse your favorite streaming apps & view 300+ free channels. Enjoy up to 5 years of software updates with webOS Re:New³
See how a super large screen creates a truly immersive entertainment experience. Enjoy every detail in movies, sports, and games with a large TV. Plus, you can bring the cinema home with FILMMAKER MODE to see movies just the way directors intended.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 98" class (98.2" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 800mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 85.9" × H: 53.5" × D: 18.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 85.9" × H: 49.5" × D: 4.3" |
| Weight (with stand) | 143.5 lbs |
| Weight (without stand) | 134.9 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174090930 |
| Best Buy SKU | 6596700 |