LG
OBX-75QNED80ARA
LG - Refurbished 75" Class 80 Series QNED 4K UHD Smart webOS TV
75"
4K LED
120Hz
- Quantum Dot NanoCell LG QNED combines cutting-edge Quantum Dots with LG's NanoCell technology to create uniquely bright, colorful images. Dimming Pro dynamically adjusts the back lights to maintain deep black levels, allowing you to be immersed.
- α7 AI Processor Gen6 Enjoy outstanding picture powered by the α7 AI Processor Gen6, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality.
- webOS 23 Less searching, more streaming, thanks to the next generation of AI technology. Enjoy your favorite content including fitness, sports, entertainment and more. With Quick Cards, group your favorite apps into categories and use the Magic Remote to easily find what you're looking for.
- LG Channels Get instant access to over 300 free channels with LG Channels.¹
- FILMMAKER MODE And transport yourself to the center of superhero-sized action and galaxies far, far away with LG's FILMMAKER MODE that allows you to see films just as the directors intended.
- Elevate your scene Enhance every moment with virtual 5.1 surround sound for an immersive home theater experience.
- Advanced Gameplay Experience real-time action with virtually no tearing from FreeSync, VRR and GeForce NOW for cloud gaming.² Plus, the LG Game Optimizer, Game Dashboard and two HDMI 2.1 ports get you (and keep you) in the action.
- ¹Internet connection required; number of LG Channels subject to change.
- ²Subscription and compatible gaming controller are required.
- ³Dolby, Dolby Atmos and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories.
This product has been REFURBISHED. LG QNED80 combines cutting-edge Quantum Dots with LG's NanoCell technology to create uniquely bright, colorful images. The AI-powered LG QNED80 has a super-fast native 120Hz refresh rate, so you see smoother action; plus, Dimming Pro dynamically adjusts the back lights to maintain deep black levels, allowing you to be fully immersed in your content. You'll enjoy outstanding picture powered by the α7 AI Processor Gen6, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality. You'll also experience less searching and more streaming, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 23. With Quick Cards, group your favorite apps into categories and use the Magic Remote to easily find what you're looking for—like instant access to over 300 free channels with LG Channels.¹ Every moment will be enhanced with virtual 5.1 surround sound for an immersive home theater experience. And transport yourself to the center of superhero-sized action and galaxies far, far away with LG's FILMMAKER MODE that allows you to see films just as the directors intended. For gamers, you'll experience real-time action with virtually no tearing from FreeSync, VRR and GeForce NOW for cloud gaming.² Plus, the LG Game Optimizer, Game Dashboard and two HDMI 2.1 ports get you (and keep you) in the action.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 4 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66" × H: 40.6" × D: 14.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 66" × H: 38" × D: 1.2" |
| Weight (with stand) | 75 lbs |
| Weight (without stand) | 72.8 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 732388011117 |
| Best Buy SKU | 6595140 |