LG
OLED65C6PUA
LG - 65" Class C6 Series OLED evo AI 4K Smart webOS TV (2026)
65"
4K OLED
120Hz
Dolby Vision
- Brightness Booster Brighter visuals, vivid detail with Brightness Booster Powered the a11 AI Processor Gen 3.
- Perfect Black & Perfect Color LG's flagship OLED technology creates an incredible watching experience and stellar picture quality with Perfect Black and Perfect Color technology¹ on over 8.3 million self-lit smart pixels, even in bright rooms.
- α11 AI Processor 4K Gen3 Find and choose what to watch fast and without lag. See movies in perfected tone with AI Director Processing. Performance improvements when compared to LG a9 AI Processor Gen8. With 5.6x Greater AI Neural Processing, 50% Faster Operation and 70% Improved Graphics.²
- Dolby Vision, Dolby Atmos & FILMMAKER MODE Experience the magic of the big screen right from your couch. Loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos for sound you can feel all around you. Land in the center of the action with FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology, allowing you to see films just as the director intended.
- Ultimate Gameplay This LG OLED evo Series comes with everything you need to win.Experience crisp, smooth imagery from a 0.1ms response time and VRR to let you game at blinding speed without any blurring or tearing to keep up with the fastest games. All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality.Whether you game on consoles or on the cloud,³ the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
- OLED Care The OLED Care feature helps protect your OLED display to retain the best picture quality possible over time.
- webOS Powered by Google Gemini & Microsoft Copilot, LG’s Smart TV platform, webOS 2026, delivers an AI experience which makes your TV smarter & more personalized. With just your voice, the TV brings up your customized screen, recommends what you’ll love next & adjusts picture & sound to match your preferences. It helps solve problems before you ask, generates personalized content, and provides real‑time sports stats.⁴
- LG Channels Get instant access to over 400 free channelss and 10,000+ movies & shows (on-demand). Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.⁵
- Personalize your space with LG Gallery + Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.⁶ Plus turn your ideas into art with Generative AI.
- Dynamic Sports Dynamic Sports is an exclusive sports experience built into LG’s webOS Smart TVs. It’s designed for fans who don’t want to miss a single play, score, or highlight. By combining live streaming, team tracking, and instant notifications, it makes your TV feel like a personal sports assistant.
- LG Shield - Your Digital Guardian The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates.
The advanced LG OLED evo C6 Series is better than ever. Powered by the next-gen Alpha 11 AI Processor Gen3 for a smarter, more personalized experience, and Bright Room Ready with Perfect Black and Perfect Color. Plus with 8.3 million self lit pixels the C6 delivers infinite contrast for a breath taking picture quality experience. AI-assisted deep learning analyzes what you're watching and uses your preferences to choose the best picture and sound setting for your content. The C6's almost invisible bezel, ensures it blends with your surroundings. When you're finished watching, display art, photos and other content make the C6 a versatile statement piece. Search less and stream more, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 26. Every LG OLED comes loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos for immersive sound you can feel all around you. FILMMAKER MODE allows you to see films just as the director intended. Packed with gaming features, the LG OLED evo C-Series comes with everything you need to win like a 0.1ms response time, native 120Hz refresh rate, VRR for PC gaming and four HDMI 2.1 inputs.
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 65" class (65.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.7" × H: 34.6" × D: 9.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.7" × H: 32.5" × D: 1.8" |
| Weight (with stand) | 40.6 lbs |
| Weight (without stand) | 36.6 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174137666 |
| Best Buy SKU | 6673112 |