LG
OLED83B6GUA
LG - 83" Class B6 Series OLED AI 4K Smart webOS TV (2026)
83"
4K OLED
120Hz
Dolby Vision
- Prefect Black & Vivid Color LG's OLED technology creates an incredible watching experience and stellar picture quality with Perfect Black and Vivid Color on over 8.3 million self-lit smart pixels, even in bright rooms.³
- α8 AI Processor 4K Gen3 Enjoy outstanding picture, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality to your personal preferences.
- Dolby Vision, Dolby Atmos & FILMMAKER MODE Experience the magic of the big screen right from your couch. Loaded with Dolby Vision® for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos® for sound you can feel all around you. Land in the center of the action with FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology, allowing you to see films just as the director intended.
- Ultimate Gameplay This LG OLED evo Series comes with everything you need to win. Experience crisp, smooth imagery from a 0.1ms response time and up to 120Hz refresh rate to let you game at blinding speed without any blurring or tearing to keep up with the fastest games. All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud,² the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
- OLED Care The OLED Care feature helps protect your OLED display to retain the best picture quality possible over time.
- webOS 26 Powered by Google Gemini & Microsoft Copilot, LG’s Smart TV platform, webOS 26, delivers an AI experience which makes your TV smarter & more personalized. With just your voice, the TV brings up your customized screen, recommends what you’ll love next & adjusts picture & sound to match your preferences. It helps solve problems before you ask, generates personalized content, and provides real‑time sports stats.
- LG Channels Get instant access to over 400 free channelss and 10,000+ movies & shows (on-demand).⁵ Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.
- Gallery+ Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.⁶ Plus turn your ideas into art with Generative AI.
- Dynamic Sports Dynamic Sports is an exclusive sports experience built into LG’s webOS Smart TVs. It’s designed for fans who don’t want to miss a single play, score, or highlight. By combining live streaming, team tracking, and instant notifications, it makes your TV feel like a personal sports assistant.
- LG Shield The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates.
The LG OLED B6 is a premium watching experience that offers more than meets the eye. You'll be able to keep pace with the action with a native 120Hz refresh rate for smoother movement whether you're gaming or watching sports. Entertainment extras like Dolby Vision®, Dolby Atmos® and FILMMAKER MODE give you the big-picture experience straight from your couch. Enjoy outstanding picture powered by the α8 AI Processor 4K Gen3, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality of whatever you're watching. Search less and stream more, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 26. With Quick Cards, group your favorite apps into categories and even have instant access to over 400 free channels with LG Channels and 10,000 movies & shows (on demand).¹ All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality. And four HDMI 2.1 inputs allow you to plug in all the devices you need for the win. Whether you game on consoles or on the cloud,² the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 83" class (83.3" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 72.5" × H: 45" × D: 11.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 72.5" × H: 41.5" × D: 2.1" |
| Weight (with stand) | 61.1 lbs |
| Weight (without stand) | 58.9 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174143247 |
| Best Buy SKU | 6673127 |