LG
OLED83C4PUA
LG - 83" Class C4 Series OLED evo 4K UHD Smart webOS TV (2024)
83"
4K OLED
120Hz
Dolby Vision
- 8.3 million self-lit pixels With OLED’s over 8.3 million self-lit pixels see perfect black and luminous color.
- Alpha 9 AI Processor Alpha 9 AI Processor Gen7 provides smooth, crisp picture and sound with AI Picture Pro and AI Super Upscaling.
- Dolby Vision, Dolby Atmos & FILMMAKER MODE Enjoy movie magic from home with Dolby Vision, Dolby Atmos¹ & FILMMAKER MODE.
- Ultimate Gaming Ultimate Gaming with NVIDIA G-Sync and AMD FreeSync Premium.
- Brightness Booster Brightness Booster technology magnifies each individual pixel for luminous quality that shines with every detail.
- webOS, LG Channels & webOS Re:New With webOS & LG Channels, browse your favorite streaming apps & view 300+ free channels. Enjoy up to 5 years of software updates with webOS Re:New.²
The advanced LG OLED evo C4-Series is better than ever. The LG OLED evo C4 is powered by the next-gen α9 Gen7 AI Processor —exclusively made for LG OLED—for ultra-realistic picture and sound along with boosted brightness for luminosity and high contrast, even in well-lit rooms.¹ AI-assisted deep learning analyzes what you're watching to choose the best picture and sound setting for your content. The C4's almost invisible bezel, ensures it blends with your surroundings. When you're finished watching, display art, photos and other content make the C4 a versatile statement piece. Search less and stream more, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 24. Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos² for sound you can feel all around you. And FILMMAKER MODE allows you to see films just as the director intended.
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 83" class (83.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 72.9" × H: 43" × D: 11" |
| Dimensions (without stand) | W: 72.9" × H: 41.8" × D: 2.2" |
| Weight (with stand) | 91.7 lbs |
| Weight (without stand) | 71.2 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174079485 |
| Best Buy SKU | 6578043 |