LG
OLED97G6WUA
LG - 97" Class G6 Series OLED evo AI 4K Smart webOS TV with Gallery Design and Flush Wall Mount (2026)
97"
4K OLED
120Hz
Dolby Vision
- Brightness Booster Brighter visuals, vivid detail with Brightness Booster Powered the a11 AI Processor Gen 3.
- Perfect Black & Perfect Color LG's flagship OLED technology creates an incredible watching experience and stellar picture quality with Perfect Black and Perfect Color³ technology on over 8.3 million self-lit smart pixels, even in bright rooms.
- α11 AI Processor 4K Gen3 Find and choose what to watch fast and without lag. See movies in perfected tone with AI Director Processing. Performance improvements when compared to LG a9 AI Processor Gen8. With 5.6x Greater AI Neural Processing, 50% Faster Operation and 70% Improved Graphics.⁴
- Flush Fit Gallery Design Transform your home into a more artful space with the all-new, contemporary LG TV design that leaves virtually no gap when you hang it on the wall.⁵ And when you're not watching, display paintings, photos and other content to blend the TV into your surroundings.
- OLED Care+ With a 5-year panel warranty²—and industry-leading tech perfected for over a decade—you can watch on and on with confidence and peace of mind that we stand behind our premium LG OLED evo TVs.
- Dolby Vision, Dolby Atmos & FILMMAKER MODE Experience the magic of the big screen right from your couch. Loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos for sound you can feel all around you. Land in the center of the action with FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology, allowing you to see films just as the director intended.
- Ultimate Gameplay This LG OLED evo Series comes with everything you need to win. Experience crisp, smooth imagery from a 0.1ms response time and VRR to let you game at blinding speed without any blurring or tearing to keep up with the fastest games. All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud,⁶ the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
- webOS Powered by Google Gemini & Microsoft Copilot, LG’s Smart TV platform, webOS 2026, delivers an AI experience which makes your TV smarter & more personalized. With just your voice, the TV brings up your customized screen, recommends what you’ll love next & adjusts picture & sound to match your preferences. It helps solve problems before you ask, generates personalized content, and provides real‑time sports stats.⁷
- LG Channels Get instant access to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand).¹ Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.⁸
- Personalize your space with LG Gallery + Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.⁹ Plus turn your ideas into art with Generative AI.
- Dynamic Sports Dynamic Sports is an exclusive sports experience built into LG’s webOS Smart TVs. It’s designed for fans who don’t want to miss a single play, score, or highlight. By combining live streaming, team tracking, and instant notifications, it makes your TV feel like a personal sports assistant.
- LG Shield - Your Digital Guardian The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates.
Introducing the LG OLED evo G6 97 inch super large TV with next-gen AI for a smarter personalized experience and spectacular bright-room ready picture. The LG OLED evo G6-Series is powered by the Alpha 11 AI Processor Gen 3 for even better and more customized picture and performance. Brightness Booster produces brighter images, for luminous, high-contrast picture quality that is both glare and reflection free. All while still delivering perfect black and perfect color powered by 8.3 million self-lit smart pixels. When you're not watching, you can display art, photos and other content to blend the LG OLED evo G6 into your surroundings. Search less and stream more, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 26. And with use the Magic Remote to easily find exactly what you're looking for—like instant access to over 400 free channels with LG Channels.¹ Every LG OLED comes loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos for sound you can feel all around you. You'll land in the center of the action with FILMMAKER MODE, allowing you to see films in the director's original formatting. Plus, with a 5-year panel warranty,² you can watch on and on with confidence and peace of mind that we stand behind our premium LG OLED evo TVs.
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 97" class (97.4" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 84.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 84.8" × H: 48.4" × D: 1.1" |
| Weight (without stand) | 125.7 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174139912 |
| Best Buy SKU | 6673120 |