Pioneer
PN40-R651-26U
Pioneer - 40" Class LED Full HD (1080p) Smart Roku TV
40"
1080p LED
- Endless entertainment Enjoy over 500 channels with live news, sports, and more—totally free. You can also watch your favorite streaming apps such as Netflix, Disney+, Peacock, Hulu, and more.
- 2K Full HD Your favorite shows are brought to life in 2K full high definition.
- Dolby Audio Your speakers are optimized for crystal clear audio, so you won’t miss a single detail.
- Direct Lit Direct lighting LED panel improves picture quality with a uniformly bright screen that has more color accuracy and improved contrast.
- No nonsense remote With only the buttons you need, we like to think it’s the easiest TV remote ever made.
- Apple Airplay support Wirelessly share photos, videos and music to your TV.
Experience endless entertainment with access to all your favorite streaming apps, live news and sports, in-season TV, hit movies, and Roku Originals. And with a 2K full high-definition screen and Dolby Audio, you’ll enjoy spectacular images and sound that bring it to life. The Pioneer 40-inch Class LED 2K FHD Smart Roku TV is the perfect way to upgrade your downtime.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.1" × H: 21.9" × D: 8.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.1" × H: 20.1" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 11 lbs |
| Weight (without stand) | 10.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603319273 |
| Best Buy SKU | 6623787 |