Pioneer
PN55-751-24U
Pioneer - 55" Class LED 4K UHD Smart Xumo TV
55"
4K LED
Dolby Vision
- Xumo TV All You Can Stream With Xumo TV: Streaming your favorite content is easier than ever. Enjoy top apps like Netflix, YouTube, Disney+, Peacock, Max and hundreds more. Xumo Play brings 300+ free channels of TV shows, movies, news and sports. My List keeps everything together in one place so you spend less time searching across apps.
- 4K Ultra HD video Whether you’re watching your favorite film or playing a video game, bring your favorite content to life with dazzling visuals in 4K.
- Dolby Vison Feast your eyes on ultra vivid picture quality, sharper contrast and a more precise color palette. Once you watch in Dolby Vision, there’s no going back.
- Dolby Audio Make movies come alive by immersing yourself in rich, clear, high-quality sound that only Dolby Audio can deliver.
- Voice remote Say It To Play It: With the included voice remote, quickly search across apps to find TV shows or movies to watch with just your voice. Use voice search to say the name of a show, and your Xumo TV will find it.
- Easy to set up Super Simple Setup: Set up your Xumo TV and start watching in minutes. With all the top apps already downloaded for you, spend less time downloading and more time watching
- Apple Airplay support Wirelessly share photos, videos and music with the press of a button.
Enjoy stunning video with a Pioneer Xumo TV equipped with 4K Ultra HD and High Dynamic Range. Access favorite streaming apps and 300+ free streaming channels. Use My List to keep content in one place and included voice remote to verbally access content. Experience a whole new level of visual and audio entertainment with the Pioneer PN55-751-24U 55" Class LED 4K Ultra HD Smart Xumo TV.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Xumo TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 1 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.9" × H: 30.3" × D: 10.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.9" × H: 28.6" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 29.1 lbs |
| Weight (without stand) | 28.7 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 600603301285 |
| Best Buy SKU | 6546909 |