Pioneer
PN55-R851-26U
Pioneer - 55" Class LED 4K UHD Smart Roku TV
55"
4K LED
- Endless entertainment Enjoy over 500 channels with live news, sports, and more—totally free. You can also watch your favorite streaming apps such as Netflix, Disney+, Peacock, Hulu, and more.
- 4K Ultra HD Your favorite shows are brought to life in stunning 4K ultra high definition.
- Dolby Audio Your speakers are optimized for crystal clear audio, so you won’t miss a single detail.
- Direct Lit Direct lighting LED panel improves picture quality with a uniformly bright screen that has more color accuracy and improved contrast.
- No nonsense remote With only the buttons you need, we like to think it’s the easiest TV remote ever made.
- Apple Airplay support Wirelessly share photos, videos and music to your TV.
- HDR 10 With HDR10 enjoy a more lifelike picture thanks to precisely defined brightness and color levels. This advanced technology delivers deeper blacks, brighter whites, and a broader range of colors.
Experience endless entertainment with access to all your favorite streaming apps, live news and sports, in-season TV, hit movies, and Roku Originals. And with an 4K ultra high-definition screen and Dolby Audio, you’ll enjoy spectacular images and sound that bring it to life. The Pioneer 55-inch Class LED 4K UHD Smart Roku TV is the perfect way to upgrade your downtime.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.3" × H: 30.2" × D: 10.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.3" × H: 28" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 22.5 lbs |
| Weight (without stand) | 22.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603322839 |
| Best Buy SKU | 6623796 |