Pioneer
PN65-R851-26U
Pioneer - 65" Class LED 4K UHD Smart Roku TV
65"
4K LED
- 4K (2160p) Ultra HD Enjoy breathtaking HDR10 4K movies and TV shows at 4 times the resolution of Full HD, and upscale your current content to Ultra HD-level picture quality.
- HDR10 With HDR10 enjoy a more lifelike picture thanks to precisely defined brightness and color levels. This advanced technology delivers deeper blacks, brighter whites, and a broader range of colors.
- Direct Lit Direct lighting LED panel improves picture quality with a uniformly bright screen that has more color accuracy and improved contrast.
- Smart TV made easy Pioneer Roku TV features an intuitive interface, which makes exploring popular apps – plus free movies, shows and live TV – as easy as it is fun.
- Home sweet home screen Jump right in with a home screen that easily gets you to what you want to watch fast.
- All the top apps All of the top apps are in one place, so you can always stream your favorite shows, movies, and more.
- Easily discover new favorites Personalized recommendations make finding your next favorite easy.
- Unbelievably free live TV Enjoy 500+ channels with live news, sports, and more – totally free.
- Picture that smartly adjusts Roku Smart Picture automatically chooses the right picture mode – movie, sports, vivid, standard – for whatever you’re watching.
- State of the art Turn your TV into a digital art gallery with Backdrops. Browse famous artists and photographers or upload your personal photos.
- No-nonsense remote With only the buttons you need, we like to think it’s the easiest TV remote ever made.
- A perfect fit for any smart home Enjoy easy voice control with Siri, Alexa, or Google Assistant.
- *Web-based services and content require high-speed Internet service. Some services may require a subscription.
Experience endless entertainment with access to all your favorite streaming apps, live news and sports, in-season TV, hit movies and Roku Originals. And with an 4K ultra high-definition screen and Dolby Audio, you’ll enjoy spectacular images and sound that bring it to life. The Pioneer 50-inch Class LED 4K UHD Smart Roku TV is the perfect way to upgrade your downtime.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57" × H: 35.1" × D: 11.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 57" × H: 32.7" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 35.3 lbs |
| Weight (without stand) | 35.1 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603319556 |
| Best Buy SKU | 6623797 |