Roku
40R3D5
Roku - 40" Class Select Series Full HD (1080p) LED Smart RokuTV
40"
1080p LED
- Seamless streaming With fast Wi-Fi and apps that launch in a snap, Roku Select Series TVs get you to your entertainment quickly. Our intuitive interface makes exploring popular apps—plus free movies, shows, and live TV—as easy as it is fun.
- Explore a world's worth of TV Dive into all kinds of entertainment and easily find your favorites or soon-to-be favorites.
- A ton of entertainment at a great price—free Your go-to streaming destination for free entertainment, Roku has 500+ TV channels, with live in-season shows, hit movies, weather, local news, and award-winning Roku Originals.
- Home sweet home screen Move apps around and make the Roku experience your own with a home screen that easily gets you to what you want to watch fast.
- Just keeps getting better Get the newest apps, features, and more with automatic software updates.
- A great fit for any smart home Enjoy easy voice control with Roku Voice, Siri, Alexa, or Google Assistant. Effortlessly share videos, photos, music, and more from your Apple devices to your smart TV with Apple AirPlay.
- Bright, clear picture Bring entertainment to life on our 40” flat screen TV with bright, 1080p Full HD—great for bedrooms, kitchens, and beyond. Roku Smart Picture cleans up incoming TV signals, optimizes them, and chooses the right picture mode.
- No-nonsense voice remote Use your voice to search across thousands of apps, play entertainment, control your streaming, and more.
- How sound should sound Not all TV speakers are created equal. Roku Select Series TVs are designed for clear speech and louder sound so you can catch every word.
- Bluetooth Headphone Mode Listen to your entertainment with your favorite wireless headphones so you don’t wake the house.
- Brilliant picture, always A high-brightness LED backlight keeps your entertainment looking sharp
A smart TV that makes sense. Roku Select Series Full HD TVs are designed for a delightful entertainment experience. Enjoy your streaming favorites in bright Full HD and catch every word with auto speech clarity and night mode. Watch free live television right from the home screen, or use the voice remote to find entertainment across thousands of apps. It’s the perfect flat screen TV for bedrooms, living rooms, kitchens, or kids’ rooms. Smart TV doesn’t have to be complicated. That’s why we’ve designed a line of flat screen smart TVs powered by the delightfully simple Roku experience.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.1" × H: 22.4" × D: 8.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.1" × H: 20.3" × D: 3.2" |
| Weight (with stand) | 10.8 lbs |
| Weight (without stand) | 10.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 829610008998 |
| Best Buy SKU | 6644460 |