Roku
50R4A5R/50R4AX
Roku - 50" Class Select Series 4K Smart RokuTV
50"
4K LED
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 50" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 44" × H: 28.3" × D: 10.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 44" × H: 25.7" × D: 3.2" |
| Weight (with stand) | 20.1 lbs |
| Weight (without stand) | 19.8 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 829610006505 |
| Best Buy SKU | 6536715 |