Roku
55R8B5/55R8BX
Roku - 55" Class Pro Series Mini-LED QLED 4K Smart RokuTV
55"
4K LED
120Hz
Dolby Vision
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.6" × H: 31.1" × D: 11.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.6" × H: 28.2" × D: 1.9" |
| Weight (with stand) | 42 lbs |
| Weight (without stand) | 40.9 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 829610007366 |
| Best Buy SKU | 6578068 |