Sony
K55XR8B
Sony - 55" Class BRAVIA XR8B OLED 4K Google TV
55"
4K OLED
120Hz
Dolby Vision
- Pure black OLED contrast Over 8 million self-lit pixels are precisely controlled to produce pure black with high brightness.
- Powerful TV processing XR Processor intelligently enhances every scene in real-time boosting color, contrast, and clarity.
- Everything you stream. All on one screen. Get access to all your favorite streaming apps in one place with Google TV. And with Google Assistant, simply use your voice to search and ask questions.
- Your favorite streaming apps in one place Get access to all your favorite streaming apps, including Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, the Apple TV app, Crunchyroll, and many more.
- Effortlessly stream to your TV Easily stream to your TV with support for AirPlay 2 and Chromecast built-in.
- App available with BRAVIA TV Download the SONY PICTURES CORE app (formerly BRAVIA CORE) for free—streaming package sold separately, plus access to the largest IMAX Enhanced collection.
- Studio calibrated picture Get picture quality just as the creator’s intended with studio calibrated picture modes specially designed for Netflix, Prime Video, and SONY PICTURES CORE (formerly BRAVIA CORE).
- More immersive movie experience Get a truly cinematic viewing experience with support for Dolby Vision and Atmos, IMAX Enhanced, and DTS:X.
- Crystal clear picture Upscale all your HD and digital content and bring back lost detail with XR Clear Image.
- Blur-free action See blur-free picture quality in fast-moving sports and action-packed movies powered by XR OLED Motion .
- Cinematic sound With Acoustic Surface Audio+, hear true immersive audio from the entire screen, perfectly matching sound to the action.
- Loud and clear dialog Hear people’s voices clearly, even in loud action scenes, with Voice Zoom 3.
- BRAVIA TV and BRAVIA Theater, the perfect pair Hear elevated audio and clearer dialog with Acoustic Center Sync when paired with compatible BRAVIA Theater models.
- Do it all with BRAVIA Connect app Use BRAVIA Connect app to easily control your BRAVIA TV from your smartphone and change volume, picture settings, and even troubleshoot issues.
- Perfect for PlayStation 5 Take your PS5 gaming to the next level with exclusive features – Auto HDR Tone Mapping and Auto Genre Picture Mode – that optimizes picture quality for gaming and streaming.
- All your game settings in one place Game Menu puts all your gaming picture settings and exclusive assist features in one place.
- HDMI 2.1 features Get the advantage in high-performance gaming with HDMI 2.1 features 4K/120, VRR, ALLM and the newly added Source-based Tone Mapping (SBTM).
- Beautifully designed Premium four-way stand – two low-profile positions for wide or narrow furniture, or two raised positions to accommodate a soundbar.
- Compatible with BRAVIA Cam BRAVIA CAM (sold separately) automatically optimizes picture and sound according to your room environment, and you can enjoy video chat on a bigger screen.
- All your Eco settings in one place Eco Dashboard keeps all your energy efficiency settings in one place, making it easier to change them individually or in one go, now with more details to make more informed, eco-conscious decisions.
The BRAVIA XR8B brings elevated design, pristine OLED picture, and cinematic sound. Perfect for your living space. Inky blacks and vibrant color brings out astonishing textures, detail, and realism in everything you watch.
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Surround, DTS, DTS Digital Surround, DTS-HD, DTS:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.3" × H: 31" × D: 9.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.3" × H: 27.9" × D: 1.5" |
| Weight (with stand) | 39.7 lbs |
| Weight (without stand) | 37.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 027242934122 |
| Best Buy SKU | 6642162 |