Sony
K65S30
Sony - 65" Class BRAVIA 3 LED 4K UHD Smart Google TV (2024)
65"
4K LED
Dolby Vision
- Intelligent TV processing 4K HDR Processor X1 intelligently enhances every scene in real-time boosting color, contrast, and clarity.
- Real-world colors With Triluminos Pro, see over a billion accurate colors for lifelike picture quality that is vivid and bright.
- Everything you stream. All on one screen Get access to all your favorite streaming apps in one place with Google TV. And with Google Assistant, simply use your voice to search and ask questions.
- Your favorite streaming apps in one place Get access to all your favorite streaming apps, including Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, the Apple TV app, Crunchyroll, and many more.
- Effortlessly stream to your TV Easily stream to your TV with support for AirPlay 2 and Chromecast built-in.
- Movies included with BRAVIA TV Enjoy streaming high-bitrate, high-quality 4K UHD movies included with the SONY PICTURES CORE app (formerly BRAVIA CORE). Get 5 credits to redeem on latest release movies and 12 months subscription on hundreds of classics.
- More immersive movie experience Get a truly cinematic viewing experience with support for4K HDR, Dolby Vision and Dolby Atmos.
- Upscale everything you watch Bring back lost detail and see your content upscaled to near-4K resolution with 4K X-Reality PRO.
- Smooth and clear action See blur-free picture quality in fast-moving sports and movies powered by Motionflow XR technology.
- Big sound with complete clarity Our innovative X-Balanced Speaker, and support for Dolby Atmos, provides clear natural sound for all your favorite content.
- Perfectly pairs with Sony soundbars Pair BRAVIA TV with compatible Sony soundbars for the ultimate cinema-like experience at home.
- Features for PlayStation 5 Take your PS5 gaming to the next level with exclusive features – Auto HDR Tone Mapping and Auto Genre Picture Mode – that optimizes picture quality for gaming and streaming.
- All your game settings in one place Game Menu puts all your gaming picture settings and exclusive assist features in one place.
- Beautifully designed Minimal Flush Surface bezel and slim, sleek stand lets you focus on the big picture.
- All your Eco settings in one place Eco Dashboard keeps all your energy efficiency settings in one place, making it easier to change them individually or in one go.
TV just got more exciting with incredibly vibrant picture and easy-to-use smart features. Everything you watch is enhanced with over a billion accurate colors with lifelike clarity and contrast that reveals every detail. Google TV brings together movies, shows, and more from across your apps and organizes them just for you.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.3" × H: 35.9" × D: 13.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.3" × H: 33" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 47.8 lbs |
| Weight (without stand) | 47.2 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 027242930100 |
| Best Buy SKU | 6578579 |