Sony
K65XR30M2
Sony - 65" class BRAVIA 3 II 4K HDR LED Google TV with Gemini and Anti-Glare screen (2026)
65"
4K LED
120Hz
Dolby Vision
- Movies included with your TV in premium picture quality Access SONY PICTURES CORE with Pure Stream and the largest IMAX Enhanced collection included with BRAVIA.
- Cinematic picture and sound at home Support for Dolby Vision and Dolby Atmos delivers an immersive viewing experience.
- Immersive sound that moves beyond the screen DTS:X creates cinema-like audio that surrounds you.
- Lifelike color in every scene XR Triluminos Pro reproduces over a billion vivid, real-world colors with natural shades and detail.
- Smarter picture in real time The XR Processor uses AI scene recognition to optimize color, contrast, and clarity in every frame.
- Make everything you watch look closer to 4K XR Clear Image uses AI to restore lost detail and reduce noise in your content.
- Smooth, blur-free motion in sports and action Motionflow XR keeps fast scenes clear and easy to follow.
- Clearer TV sound with less distortion X-Balanced Speakers deliver deeper bass and improved sound resolution.
- Control your soundbar directly from your TV remote BRAVIA Theater settings appear automatically in the Quick Settings menu.
- Adjust volume and playback without the remote Control your TV directly from connected Bluetooth headphones.
- Find what to watch faster with Gemini on Google TV Just ask Gemini to get personalized recommendations and browse movies and shows from all your apps in one place.
- Effortlessly stream from your Apple devices Compatible with Apple AirPlay
- Cast content from your phone or tablet to your TV Google Cast built in.
- Chat with Gemini for hands-free voice search to find the perfect movie or show Just chat with Gemini to find personalized content, ask questions, and control compatible smart home devices.
- Take your PS5® gaming to the next level with exclusive features Auto HDR Tone Mapping and Auto Genre Picture Mode optimize picture quality for gaming and streaming.
- All your game settings in one place Game Menu puts gaming picture settings and assist features in one easy-to-access menu.
- Get the advantage in high-performance gaming HDMI 2.1 features 4K/120, VRR, and ALLM deliver smooth, responsive gameplay.
- Play your PlayStation games from another room Use PS Remote Play to stream your console to your BRAVIA TV.
- A minimalist design that keeps your focus on the picture Flush Surface design with an almost invisible bezel fits naturally into your space.
- Clear in any light See every detail clearly with *Anti-Glare Screen technology that minimizes glare in any environment.
- Easier navigation for everyone An inclusive remote design with larger buttons, tactile shapes, improved grip, and Remote Finder.
- All your energy-saving settings in one place Eco Dashboard makes it easy to manage energy efficiency.
Pop of brilliance. Smart and refined. Bright, crisp, and true-to-life color that pops off the screen. With 4 HDMI 2.1 ports, smooth 120Hz motion, clear sound, and Google Gemini, this TV makes every choice feel easy and every moment look its best. Plus, *Anti-Glare Screen technology.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Gemini |
| HDMI Inputs | 4 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57" × H: 35.6" × D: 11.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 57" × H: 33.1" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 46.8 lbs |
| Weight (without stand) | 45.9 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 027242935259 |
| Best Buy SKU | 6672938 |