Sony
XR55A80L
Sony - 55" Class BRAVIA XR A80L OLED 4K UHD Smart Google TV (2023)
55"
4K OLED
120Hz
Dolby Vision
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | DTS Digital Surround |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.4" × H: 29.1" × D: 13" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.4" × H: 28.1" × D: 2.1" |
| Weight (with stand) | 43 lbs |
| Weight (without stand) | 39.5 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 027242927377 |
| Best Buy SKU | 6543909 |