SunBriteTV
SB-V-43-4KHDR-BL
SunBriteTV - Veranda Series 43" Class LED Outdoor Full Shade 4K UHD TV (2018)
43"
4K LED
- Veranda Series outdoor TV For use in full shade (patios, porches, sunrooms).
- Weatherproof TV built for full shade outdoor living areas Such as a covered, screened patio, garage, covered deck or porch.
- Up to 50% brighter than indoor TVs For improved viewing in brighter outdoor environments.
- Outdoor TV engineered for use in different climates Allows for operation in low temperatures from -24°F and high temperatures up to 104°F.
- Large weatherproof media bay Plenty of storage room for many popular media players and cables.
- Premium 4K UHD screen with direct LED backlight Performs well in all lighting conditions. It also delivers plasma-like deep blacks and rich colors.
- Watch high dynamic range (HDR) content on your TV With an HDR-compatible 4K TV, you can enjoy HDR movies and TV shows, in addition to all your current content.
- Powder-coated rust-proof aluminum exterior Protects internal components from rain, snow, dust, insects, humidity, and salt air.
- 43" screen (measured diagonally from corner to corner) Large enough to provide an immersive experience for everyone in a cozy outdoor space.
- 2160p resolution for breathtaking HD images Watch 4K movies and TV shows at 4x the resolution of Full HD, and upscale your current HD content to gorgeous, Ultra HD-level picture quality.
- LED TVs perform well in all lighting conditions They also deliver plasma-like deep blacks and rich colors.
- Advanced TV sound Built-in 20W down-firing speakers for an all-in-one sound solution. Built-in 20W amplifier makes it easy to add an optional SunBrite outdoor soundbar.
- 3 HDMI inputs for the best home theater connection High-speed HDMI delivers up to 2160p picture and digital surround sound in one convenient cable. HDMI cable not included.
- Supports HDMI 2.0 and HDCP 2.2 Ensuring compatibility with the latest 4K sources and streaming services.
- Enjoy the picture from multiple angles 178° horizontal and vertical viewing angles provide a clear picture for viewers seated near the side of the screen.
- 1 USB input Easily connect your digital camera or other USB device to view compatible files.
- Manage the viewing experience for your kids The built-in V-chip lets you block content based on program ratings and check ratings of unfamiliar programs.
The SunBriteTV Veranda series is a family of weatherproof televisions designed for full-shade applications. Veranda outdoor TVs provide durability and safety for shaded install locations, like covered patios and screened-in porches. Veranda comes standard with a direct-lit 4K UHD screen with HDR, which is brighter than typical indoor televisions and includes built-in down-firing speakers.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 38.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 38.7" × H: 22.8" × D: 3.4" |
| Weight (without stand) | 30 lbs |
| Model Year | 2018 |
| UPC | 842822039475 |
| Best Buy SKU | 6296602 |