Neptune
ODSTV55
Neptune - 55" Class 4K LCD Outdoor Shade Smart TV (Google Play)
55"
4K LED
- Backlight supports Full Array Local Dimming (FALD) capabilities
- Enjoy content from popular streaming services
- Customizable with hundreds of apps available from the Google Play store
- Sealed cable entry helps prevent water and debris from getting inside
- IP rated all weather remote control is safe left outdoors
- Mini LED Backlight Improves local dimming capabilities, color accuracy and creates a more immersive experience
- 4K Resolution Neptune meets the full UHD specifications, providing exceptional color and video quality.
- Dolby Vision HDR Technology Portrays a more realistic image with higher contrast and truer color representation
The Neptune™ Shade Outdoor Smart TV is an all-season solution for outdoor entertainment and living. This outdoor TV is all weather rated and has an operating temperature range of -22°F to 122°F (-30°C to 50°C). With 4K resolution and HDR support, Neptune meets the full UHD specifications, providing exceptional color and video quality. The Neptune Shade Outdoor Smart TV brings everyone’s favorite content and apps outdoors, creating a feature rich outdoor oasis. Whether you want an outdoor TV to enjoy poolside or on your backyard patio, quality outdoor entertainment is now a reality with Neptune.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 55" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Other |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.5" × H: 27.8" × D: 3.9" |
| Weight (without stand) | 30.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 735029275282 |
| Best Buy SKU | 6648415 |