Neptune
ODTV6503
65" Neptune Partial Sun 4K Outdoor Smart TV – Comes with FREE Outdoor Tilting Wall Mount (2022)
65"
4K LED
- Smart TV powered by webOS Customizable with hundreds of apps available from the webOS store
- ThinQ AI Home Dashboard Allows for convenient control of compatible connected IoT devices
- HDR Panel Technology Portrays a more realistic image with higher contrast and truer color representation
- IPS Panel Allows for accurate color representation when viewing off axis. Sealed cable entry helps prevent water and debris from getting inside
- Sealed Cable Entry Helps prevent water and debris from getting inside
- freePATH Technology Input Compartment Cover Optimizes wireless signals when streaming
- Maintenance-Free Design No filters or fans to maintain
- Internal Speakers Provide excellent sound without detracting from the TV’s aesthetics
- Magic Remote* Allows voice commands to be given to the TV, Amazon Alexa and other connected devices (Also includes outdoor-rated smart TV remote control) *Note: The Magic Remote is not outdoor rated and should not be left outside when the TV is not in use to avoid damage
- FREE Outdoor Tilting TV Wall Mount ($199 USD Value) Included with every purchase to provide a secure installation
The Neptune Partial Sun Outdoor Smart TV is an all-season solution for outdoor entertainment and living, brought to you by Peerless-AV. This outdoor TV is all weather rated, maintenance-free and has an operating temperature range of -22°F to 122°F (-30°C to 50°C). With 4K resolution and an IPS panel, Neptune meets the full UHD specifications, providing exceptional color and video quality from any viewing angle. The Neptune Partial Sun Outdoor Smart TV brings everyone’s favorite content and apps outdoors, creating a feature rich outdoor oasis. A FREE Outdoor Tilting TV Wall Mount ($199 USD Value) is included with every purchase to provide a secure installation. Whether you want an outdoor TV on your backyard patio or under the gazebo, quality outdoor entertainment is now a reality with Neptune.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 65" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Surround Sound |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.6" × H: 33.3" × D: 3.1" |
| Weight (without stand) | 50.7 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 735029345442 |
| Best Buy SKU | 6504997 |