Neptune
ODTV7504
Neptune - 75" Full Sun 1500 Nits 4K LED Outdoor TV with webOS – Comes with FREE Outdoor Tilting Wall Mount (2026)
75"
4K LED
- IPS Panel IPS panel allows for accurate color representation when viewing off axis
- Smart TV Enjoy content from popular streaming services, customizable with hundreds of apps available from the webOS store
- Sealed Compartment Sealed cable entry helps prevent water and debris from getting inside
- Magic Remote™ Magic Remote™* is a connected device that allows control of the TV as well as supporting voice commands. * Note: The Magic Remote™ is not outdoor rated and should not be left outside when the TV is not in use to avoid damage.
- Included Outdoor Tilt Mount Includes a Neptune™ Outdoor Tilting TV Wall Mount to provide a secure installation
- Remote Management Supports TCP/IP and RS-232 control, plus OVrC remote management compatibility
- Built to Last Commercial-grade panel delivers dependable image quality under extended temperature extremes and continuous use
- Brilliant 4K display With UHD resolution, an IPS panel, and 1500 nits brightness, this 4K outdoor TV delivers vibrant color and clarity, even in direct sunlight.
The Neptune Full Sun Outdoor Smart TV is an all-season solution for outdoor entertainment and living. This outdoor TV is all weather rated, maintenance-free and has an operating temperature range of -22°F to 122°F (-30°C to 50°C). With 4K resolution and an IPS panel, Neptune meets the full UHD specifications, providing exceptional color and video quality from any viewing angle. The Neptune Full Sun Outdoor Smart TV brings everyone’s favorite content and apps outdoors, creating a feature-rich outdoor oasis. Whether you want an outdoor TV to enjoy poolside or on your backyard patio, quality outdoor entertainment is now a reality with Neptune.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Surround Sound |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.3" × H: 38.2" × D: 4" |
| Weight (without stand) | 81.6 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 735029360476 |
| Best Buy SKU | 6677320 |