Neptune
ODTV75PS1K
Neptune - 75" Partial Sun 1000 Nits 4K LED Outdoor TV with webOS (2026)
75"
4K LED
- IPS Panel IPS panel allows for accurate color representation when viewing off axis
- Smart TV Enjoy content from popular streaming services, customizable with hundreds of apps available from the webOS store
- Sealed Compartment Sealed cable entry helps prevent water and debris from getting inside
- Remote Management Supports TCP/IP and RS-232 control, plus OVrC remote management compatibility
- Built to Last Commercial-grade panel delivers dependable image quality under extended temperature extremes and continuous use
- Brilliant 4K display 1000 nits of brightness, UHD resolution, and an IPS panel deliver vibrant color and clear detail from any angle.
The Neptune Partial Sun Outdoor Smart TV is an all-season solution for outdoor entertainment and living. This outdoor TV is all weather rated, maintenance-free and has an operating temperature range of -22°F to 122°F (-30°C to 50°C). With 4K resolution and an IPS panel, Neptune meets the full UHD specifications, providing exceptional color and video quality from any viewing angle. The Neptune Partial Sun Outdoor Smart TV brings everyone’s favorite content and apps outdoors, creating a feature-rich outdoor oasis. Whether you want an outdoor TV to enjoy poolside or on your backyard patio, quality outdoor entertainment is now a reality with Neptune.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Surround Sound |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.3" × H: 38.2" × D: 4" |
| Weight (without stand) | 81.6 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 735029360278 |
| Best Buy SKU | 6677322 |