Samsung
BE65FX-H
Samsung - BEFX-H Series Business Pro TV 65"
65"
4K LED
- Samsung Business TV App allows remote management of customized content
- 4K Resolution 4K UHD resolution creates sharp, ultra-realistic images
- Better Contrast High Dynamic Range increases the ratio between the lightest and the darkest regions of a scene, so you can enjoy an enormous spectrum of colors and visual detail both bright and dark scenes
- Slim and 3 Side Bezel-less Design Designed with a sleek and minimalistic style from every angle, this elegant design focuses on delivering the purest picture quality while effortlessly blending into any environment for a harmonious look
- Play Lock Keep content safe with pin-code security system
Samsung's BEFX-H Series Business Pro TV offers six different screen sizes ranging from 43"-85" to suit any business. The Samsung Business TV App effortlessly allows users to remotely manage, schedule, and display customized content. 4K UHD resolution creates sharp, ultra-realistic images. SmartThings Pro enhances convenience, safety, and energy efficiency. High Dynamic Range increases the ratio between light and dark providing an enormous spectrum of colors and visual detail. The sleek minimalistic 3 Side Bezelless design blends easily into any business environment. Features a Play Lock to prevent unauthorized users or outsiders from tampering with the screen or content. Samsung VXT brings together content and remote device management capabilities. Digital Art Solutions are available through Niio Partnership.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 34.7" × D: 8.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.7" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 32 lbs |
| Weight (without stand) | 31.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 198957123139 |
| Best Buy SKU | 6645517 |